Turkey

  • 895 members

About us

FtdnaTurkey , http://serdarsabri.blogspot.com.tr


Family Finder testi:
Otozomal kromozomlar ve X kromozomu üzerinde yapılan bu test dünyanın hangi bölgesinde yaşayan topluluklarla yakınlığınız/akrabalığınız olduğunu bir harita üzerinde yüzdeler(%)  halinde gösterir. Son beş kuşakta aynı testi yaptırmış akrabalarınız varsa sayfanızda bunlar "match" olarak listelenir. Otozomal genler hem anneden hem babadan aktarılır. Etnik kökenleriniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. --> GEDMATCH

Y-DNA testi:
Sadece baba tarafı ile ilgileniyorsanız başlangıç için Y-DNA 12 testi alabilirsiniz. Bu test Y kromozomu üzerinde yapılır. Etnik kökenler hakkında bilgi vermez!
 
mtDNA testi:
Sadece anne tarafı ile ilgileniyorsanız mtDNA testini alabilirsiniz. Bu test mitonkondrinin içindeki DNA üzerinde yapılır. Etnik kökenler hakkında bilgi vermez!

Test satın aldıktan sonra adresinize bir kit gönderilir. Kit elinize geçtikten sonra yanağınızın içinden bir doku örneği koyup geri göndermeniz gerekir. Bundan sonra 2 aylık bir süre içinde test sonuçları belli olur. FTDNA, sonuçları hem email ile hem de normal posta ile gönderir. Sonuçlar elinize geçtikten sonra FTDNA’in size özel hazırladığı kişisel web adresinde detaylı bilgi bulabilirsiniz. FTDNA’de yaptırdığınız testler sonucunda “ırkınız şudur” ya da “atalarınız şu zaman burada yaşamıştır” gibi bir sonuç çıkmaz. Test sonucunda haplogrup olarak ifade edilen, ait olduğunuz genetik grup belirlenir. Bugün, genetik grupların 80-100 bin yıllık göç yolları belirlenmiş durumdadır, ayrıca günümüz ülkelerinde yaşayan genetik topluluklar üzerine çalışmalar bulunmaktadır. Test sonucunda haplogrubunuz -sadece- tahmin edilmiş durumdadır. Haplogrubunuzun kesin olarak belirlenmesi ve alt haplogrup bilgilerinizin oluşması için FTDNA, DEEP CLADE testini almanızı önerecektir. Test sonucunda FTDNA sizin DNA’nızı test yaptıran diğer kişilerle karşılaştırarak benzerlik bulduklarını kişisel web adresinizde derecesine göre listeler. Tıpatıp aynı olanların (kişi önceden izin vermişse) email adreslerini görmenizi sağlar. Y-DNA37, Y-DNA67 ya da mtDNAPlus testleri DNA’nız üzerinde daha fazla noktaya bakılması için alınan testlerdir. Ne kadar çok noktaya bakılırsa akrabalık o kadar kesin olacağı için, YDNA12 ve mtDNA testlerinden sonra almayı düşünebileceğiniz testler olmalıdır.


Cinnioglu Arastirmasi-Cinnioglu Research

Türkiye'deki Haplogroup'lar - Excavating Y-chromosome haplotype strata in Anatolia
CİNNİOĞLU ve FTDNA-TÜRKİYE Y-DNA dağılımlarının karşılaştırması:


08.07.2010 Güncellemesi - 07/08/2010 Update

Makale-Article
Orta Asya dan gelenler kimlerdi?
Daha fazla genetik
Türkiye'nin genetik zenginliği
CNNTURK ArticleOrta Asya'dan göç etme bir efsanedir - Timuçin Binder

Harita-Map
Avrupa haplogroup'larının tarihsel yayılımı (Eupedia)
Avrupa ülkelerindeki haplogroup oranları (Eupedia)
Y-DNA & mtDNA Haplogroup Distribution Maps
Etnik grupların Y-DNA haplogroup dağılımları
DNA Heritage map

Çeşitli Bağlantılar-Various Links
Talking Glossary of Genetic Terms
Haplogroup Search (Ysearch)
Genealogy for the TURK Surname
National Geographic - Atlas of the Human Journey
Irklarin Akrabalik AgaciISOGG
Y-DNA Haplogroup Tree 2009
ISOGG
Y-DNA SNP Index
SNPedia

TURKEY - TÜRKIYE Grubuna Üye olmak için : https://www.familytreedna.com/group-join.aspx?group=Turkey&code=Y46336   Henüz FTDNA Üyesi degilseniz :
FTDNA, Y-DNA veya mtDNA testleri yapıyor. Gen bilginiz test yaptıran diğer kişilerle karşılaştırılıp, yakınlık tespit edilenlerle iletişim kurabilmenize imkan sağlanıyor. Test siparis ettiginizde FTDNA posta ile bir kit gönderiyor, yanaginizin içinden bir miktar doku alip bu kitten çikan tüpe koyup, yine posta ile geri yolluyorsunuz. 2 ay kadar sonra sonuç elinize geçmis oluyor. Bir proje grubu üzerinden siparis verdiginizde testi bir miktar indirimli yaptirabiliyorsunuz. Olusturdugum Türkiye grubu üzerinden siparis vermek isterseniz link'i takip edebilirsiniz.