Save on Family FinderY-DNA, mtDNA, and Bundles during our Early Bird Sale! Now through November 24th.

Chernihiv & Nizhyn DNA (Ukraine)

ДНК-родовідні дослідження Чернігово-Ніжинщини
  • 160 members

About us

Проект присвячено Y-ДНК дослідженням Чернігівського Задесення - території між Черніговом та Ніжином.

Хоча Чернігів та околиця були заселені з давніх часів, проте появу тут предків більшості сучасних жителів можна впевнено пов’язати з XVII ст., з періодом, коли після Деулінського перемир’я Річ Посполита відібрала від Московського царства цей край, що все попереднє століття був малолюдним пограниччям і почала активні дії по його заселенню. Звідки ж прибували нові жителі? Найімовірніше, це було в першу чергу Житомирське Полісся, південні регіони сучасної Білорусі, а тоді Великого князівства Литовського, Київщина  та інші сусідні регіони як України так і земель сучасних Польщі, Білорусі та ін., що на той час входили до Речі Посполитої. Повстання Хмельницького також внесло свій вклад в етнічний портрет регіону - після невдач козацьких виступів в Білорусі значна частина покозаченого населення переселилась в межі новоствореного Чернігівського полку.

Якщо з загальною ситуацією в цілому зрозуміло, то з дослідженням походжень окремих конкретних родів й зовсім складно. Можливо предок був давнім тутешнім жителем, що вже не перше століття живе в рідному Поліссі? Чи можливо саме цей рід є прямим нащадком ковуїв, що кочували тут в князівські часи і сліди яких зникли по монгольській навалі? Чи може нащадок білоруських переселенців 17-18 ст.? Хто зна, може предок був зі збіднілої польської шляхти, що осіла на нових землях? Або ж з тих правобережних козаків, що прийшли сюди з канівським полковником Яковом Лизогубом?


Власне з’ясування цього і є головною принадою ДНК-генеалогії, яка може дати раду там, де можливості роботи з документами закінчуються.
Адже, зробивши тест на Y-гаплогрупу окремій особі, можна з достатньою точністю відповісти на запитання, хто найближчі родичі людини по прямій чоловічій лінії в історичному масштабі, зібравши ж певну статистику по регіону, можна вже зробити висновки про населення загалом. Здешевлення та спрощення ж за останні декілька років подібних аналізів, зробило можливим зменшити об’єм початкового капіталовкладення і реалізувати подібні проекти силами невеликої групи зацікавлених осіб.



_____________________________________________________________________________
В першу чергу це проект для визначення У-гаплогруп людей, чиї корні по чоловічій лінії походять з сіл:
(зеленим позначено села, що вже охоплені тестуванням)

Куликівський р-н:
Орлівка, Дроздівка, Грабівка, Смолянка, Авдіївка, Вересоч, Виблі, Горбів, Дрімайлівка, Жуківка, Кладьківка, Ковчин, Куликівка, Вершина Муравейка, Бакланова Муравейка, Салтикова Дівиця, Хибалівка;
Чернігівський р-н: Буди, Друцьке, Золотинка, Іванівка, Количівка, Красне, Ладинка, Лукашівка, Олишівка, Онисів, Серединка, Скорінець, Слобода, Топчіївка;
Ніжинський р-н: Переходівка, Стодоли, Кукшин, Вертіївка, Лосинівка;
Носівський р-н: Хотинівка, Лихачів.
Борзнянський р-н: Воловиця, Дуболугівка (Британи)
Менський р-н: Бірківка

На сьогодні (06.2015) маємо результати по наступним родам:

Орлівка


Козел -R1b
Лаптій - R1a
Легеда - I2a
Носенко - R1a
Постол "Беда" - L1a
Постол -I2a
Івашко - I2a
Скорина - O3
Хоменко - I2a
Шабала - N1c
Шекун - R1a
Шимко - результат очікується
Шевченко (мігранти з Бірківки в 19 ст) - N1c

Дроздівка
Точоний - R1a
Лефанд - G2a

Смолянка
Лобода - R1a

Горбів
Кот - R1a

Лосинівка
Толчинський -J1

Дуболугівка (Британи)
Кусій - E1b
_________________________________
Проекти, що пов’язані з нашим регіоном:
 
Гаплогрупні проекти:


R1a1a
R1b
I2a
N1c
L1a
O3
E1b
_________________
Рекомендована література:

Кулаковський "Чернігово-Сіверщина у складі Речі Посполитої 1618-1648 рр."
Лазаревський "Ніжинський полк"

Корисні посилання:

журнал “Сiверянський лiтопис”
збірник "Ніжинська старовина"