TURKEY - TÜRKIYE- Background

Administrators

Surnames

All surnames in Turkey, Anadolu, Anatolia, Armenia, Armenian, Armenians, Azeri, Azeriler, Çerkes, Çerkesler, Ermeni, Ermeniler, Gürcü, Gürcüler, Kurd, Kurds, Kürt, Kürtler, Laz, lazlar, Osmanli, Ottoman, Rum, Rumeli, Rumlar, Trakya, Turk, Türk, Turkey, Türki, Turkic, Turkish, Turkiye, Türkiye, Türkler, Turkmen, Türkmen, Turks, Zaza, Zazalar

Background

http://www.serdarsabri.com http://www.serdarsabri.com http://www.serdarsabri.com http://www.serdarsabri.com http://www.serdarsabri.com


FTDNA'den DNA testi satın alacaklar için not:
Testinizi FTDNA proje gruplarından biri üzerinden satın aldığınızda indirim uygulanmaktadır. Türkiye Grubu üzerinden sipariş vermek isterseniz bu link'i takip edebilirsiniz. Başlangıç için, baba tarafı ile ilgileniyorsanız Y-DNA 12, anne tarafı ile ilgileniyorsanız mtDNA testini alabilirsiniz. Testi satın aldıktan sonra adresinize bir kit gönderilir. Kit elinize geçtikten sonra yanağınızın içinden bir doku örneği koyup geri göndermeniz gerekir. Bundan sonra 2 aylık bir süre içinde test sonuçları belli olur. FTDNA, sonuçları hem email ile hem de normal posta ile gönderir. Sonuçlar elinize geçtikten sonra FTDNA’in size özel hazırladığı kişisel web adresinde detaylı bilgi bulabilirsiniz. FTDNA’de yaptırdığınız testler sonucunda “ırkınız şudur” ya da “atalarınız şu zaman burada yaşamıştır” gibi bir sonuç çıkmaz. Test sonucunda haplogrup olarak ifade edilen, ait olduğunuz genetik grup belirlenir. Bugün, genetik grupların 80-100 bin yıllık göç yolları belirlenmiş durumdadır, ayrıca günümüz ülkelerinde yaşayan genetik topluluklar üzerine çalışmalar bulunmaktadır. Test sonucunda haplogrubunuz -sadece- tahmin edilmiş durumdadır. Haplogrubunuzun kesin olarak belirlenmesi ve alt haplogrup bilgilerinizin oluşması için FTDNA, DEEP CLADE testini almanızı önerecektir. Test sonucunda FTDNA sizin DNA’nızı test yaptıran diğer kişilerle karşılaştırarak benzerlik bulduklarını kişisel web adresinizde derecesine göre listeler. Tıpatıp aynı olanların (kişi önceden izin vermişse) email adreslerini görmenizi sağlar. Y-DNA37, Y-DNA67 ya da mtDNAPlus testleri DNA’nız üzerinde daha fazla noktaya bakılması için alınan testlerdir. Ne kadar çok noktaya bakılırsa akrabalık o kadar kesin olacağı için, YDNA12 ve mtDNA testlerinden sonra almayı düşünebileceğiniz testler olmalıdır.

Cinnioglu Arastirmasi-Cinnioglu Investigation

Türkiye'deki Haplogroup'lar - Excavating Y-chromosome haplotype strata in Anatolia
CİNNİOĞLU ve FTDNA-TÜRKİYE Y-DNA dağılımlarının karşılaştırması:


08.07.2010 Güncellemesi - 07/08/2010 Update

Makale-Article
Orta Asya dan gelenler kimlerdi?
Daha fazla genetik
Türkiye'nin genetik zenginliği
CNNTURK ArticleOrta Asya'dan göç etme bir efsanedir - Timuçin Binder

Harita-Map
Avrupa haplogroup'larının tarihsel yayılımı (Eupedia)
Avrupa ülkelerindeki haplogroup oranları (Eupedia)
Y-DNA & mtDNA Haplogroup Distribution Maps
Etnik grupların Y-DNA haplogroup dağılımları
DNA Heritage map

Çeşitli Bağlantılar-Various Links
Talking Glossary of Genetic Terms
Haplogroup Search (Ysearch)
Genealogy for the TURK Surname
National Geographic - Atlas of the Human Journey
Irklarin Akrabalik AgaciISOGG
Y-DNA Haplogroup Tree 2009
ISOGG
Y-DNA SNP Index
SNPedia

TURKEY - TÜRKIYE Grubuna Üye olmak için :
FTDNA Üyesi iseniz bu link'e tiklayin.
Daha sonra FTDNA kit number'i ve password'ü ile login olun. "Join the Turkey Project" sayfasini göreceksiniz,"Join" button'una tiklayin.
Henüz FTDNA Üyesi degilseniz :
FTDNA, Y-DNA veya mtDNA testleri yapıyor. Gen bilginiz test yaptıran diğer kişilerle karşılaştırılıp, yakınlık tespit edilenlerle iletişim kurabilmenize imkan sağlanıyor. Test siparis ettiginizde FTDNA posta ile bir kit gönderiyor, yanaginizin içinden bir miktar doku alip bu kitten çikan tüpe koyup, yine posta ile geri yolluyorsunuz. 2 ay kadar sonra sonuç elinize geçmis oluyor. Bir proje grubu üzerinden siparis verdiginizde testi bir miktar indirimli yaptirabiliyorsunuz. Olusturdugum Türkiye grubu üzerinden siparis vermek isterseniz link'i takip edebilirsiniz.